Haber

Çin Dışişleri Bakanı: Çin, Dünya Barışının Savunucusu Olmaya Devam Edecek

PEKİN, 21 Şubat (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Çin’in asla hegemonya, genişleme veya etki alanı peşinde koşmayacağını ve silahlanma yarışına girmeyeceğini, ancak dünya barışının savunucusu olmaya devam edeceğini söyledi.

Bakan Qin bu açıklamayı Salı günü, Çin’in Küresel Güvenlik Girişimi Konsept Belgesini resmi olarak yayınladığı “Küresel Güvenlik Girişimi: Çin’in Güvenlik Sorunlarının Analizi İçin Öneriler” konulu Lanting Forumu’nun açılış töreninde yaptı.

Qin, Küresel Güvenlik Girişimi’nin (GSI) paylaşılan, kapsamlı, işbirlikçi ve sürdürülebilir güvenlik vizyonunu benimsediğini, uzun vadeli bir güvenlik topluluğu oluşturma hedefini takip ettiğini belirtiyor ve çatışma yerine diyaloğun, ittifak yerine katılımın ve her ikisinin de geçerli olduğunu onaylıyor. bir tarafın kazandığı ve diğerinin kaybettiği bir strateji yerine. Tarafın kazandığı anlayışını vurgulayan yeni bir güvenlik yolunu savunduğunu söyledi.

Küresel Güvenlik Girişimi’nin insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir toplum vizyonundaki temel ilkeleri bünyesinde barındırdığını ve uygulamaya konmasının ardından uluslararası toplum tarafından coşkuyla karşılandığını belirten Dışişleri Bakanı Qin, 80’den fazla ülke ve bölgesel kuruluşun görüşlerini dile getirdiğini vurguladı. takdir ve bu girişimin temeli.

Qin, “Küresel Güvenlik Girişimi Konsept Belgesinin” Küresel Güvenlik Girişimi’nin temel fikir ve ilkelerini özetlediğini, öncelikleri, platformları ve işbirliği mekanizmalarını belirlediğini ve Çin’in dünya barışını savunma konusundaki sorumluluk duygusunu ve küresel güvenliği savunma konusundaki kesin kararlılığını gösterdiğini söyledi.

Konsept belgede işbirliğine yönelik 20 önceliğin yer aldığına dikkat çeken Qin, şunları kaydetti; BM’nin güvenlik yönetimindeki merkezi rolünü sürdürmek, büyük ülkeler arasında uyumu ve sağlam etkileşimleri teşvik etmek, hassas konuların diyalog yoluyla barışçıl çözümünü kolaylaştırmak, klasik ve klasik olmayan güvenlik sorunlarıyla ilgilenmek ve güçlendirmek olarak özetlenebileceğini belirtti. küresel güvenlik yönetim sistemi ve kapasitesi.

Qin, “Küresel Güvenlik Girişimi, barışa her şeyden çok değer veren ve Çin’in bağımsız barışçıl dış politikası ve uygulamalarından ilham alan geleneksel zarif Çin kültürüne dayanmaktadır.” dedi.

Qin, “Çin hiçbir zaman bir çatışma veya savaş başlatmadı veya bir inç yabancı toprak işgal etmedi. Çin, bugüne kadar anayasasında barışçıl kalkınmayı taahhüt eden tek ülke olmaya devam ediyor. Çin asla hegemonya, genişleme veya alan aramayacak. nüfuz eder, silahlanma yarışına girer ve dünya barışının savunucusu olmaya devam edecektir” dedi.

habertatvan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu