Ekonomi

Fitch: Deprem Türk şirketlerinin kredi profilini çok fazla etkilemeyecek

Fitch Ratings tarafından yayınlanan raporda, sarsıntıların neden olduğu operasyonel aksamaların, derecelendirilen Türk şirketlerinin kredi profillerini etkileme ihtimalinin düşük olduğu belirtildi. Kurum, bu değerlendirmeyi, fabrikalarının veya işletme varlıklarının deprem sonucu herhangi bir değerli zarar görmediği yönündeki şirketlerden gelen ilk geri bildirimlere dayandırdıklarını kaydetti.

Ancak, İskenderun Limanı da dahil olmak üzere merkez üssü çevresindeki lojistik ve ulaşım altyapısına verilen önemli hasar göz önüne alındığında, kurumsal firmaların operasyonları üzerindeki dolaylı etkiyi tam olarak belirlemek için henüz çok erken.

Onbinlerce insanın ölümüne neden olan ve 1,5 milyondan fazla insanı evsiz bırakan felaketin şu anda tam makroekonomik etkisinin ölçülemez hale geldiği belirtilen raporda, tüketici talep ve tedarik zincirlerinin yıprandığına dikkat çekildi. hızlı toparlanma çabalarına rağmen kısa vadede etkilenmesi beklenmektedir.

Ancak kurumsal segmente, özellikle Fitch tarafından derecelendirilen şirketlerin kredi profillerine etkisinin ılımlı olacağı belirtildi. Ajans, Türk şirketlerinin çoğunun şu anda Türkiye’nin Ülke Tavanı nedeniyle notunun düşürüldüğünü, bunun da kısa vadeli talep düşüşünü karşılamak için kendi bağımsız kaldıraç önlemlerini kullanabileceği anlamına geldiğini belirtiyor. altındaYeterli alan olduğunu vurguladı.

Raporda, merkez üssüne yakın tesisleri olan firmalar için üretim tesislerinde durum tespiti tamamlanıncaya kadar üretimin süresiz olarak durdurulduğu ve sarsıntılardan kaynaklanan hasarların sigorta kapsamında olduğunun altı çizildi. Fitch, bu tesislerde güvenlik değerlendirmelerinin sürdüğünü ve bunlar tamamlandıktan sonra üretimin kademeli olarak yeniden başlayacağını söyledi.

“Arçelik ve Şişecam gibi depremden etkilenmeyen firmalar üretimlerine devam ediyor”

Öte yandan merkez üssü yakınında herhangi bir üretim tesisi bulunmayan Arçelik ve Şişecam gibi şirketlerin de faaliyetlerine her zamanki gibi devam ettiği belirtildi.

Raporda, depremlerin elektrik dağıtım ve tedarik şirketi Enerjisa Enerji’nin faaliyet gösterdiği üç bölgeden birini etkilediği belirtilirken, şirketin Toroslar bölgesindeki birçok ilde olağan ticari faaliyetlerine döndüğü, hasarın fiziki ve mali ekspertizi üzerinde çalışıyordu.

Kurumsal ödeme tahsilatındaki gecikmeler de dahil olmak üzere işletme sermayesi açıklarında bir miktar baskı olabileceği ve firmaların negatif derecelendirme hassasiyetlerinde yer alan bu riskin tedarik segmentinde işletme sermayesi çıkışlarının devam etmesi anlamına gelebileceği ifade edildi. kısa vadeli borç hacimlerinde hızlı bir artışın eşlik etmesi halinde notun düşürülmesine neden olabilir. Bu nedenle, depremler nedeniyle işletme sermayesi üzerinde artan baskıların not indirimi riskini etkilemediği belirtildi.

“Turkcell ve Türk Telekom hizmet eksiklikleri nedeniyle gelir kaybı yaşayabilir”

Fitch Ratings, Aydem Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi ve ENERGO-PRO dereceli orta sınıf üretim işletmelerinin varlıklarının etkilenmediğini belirterek, derecelendirilen telekom operatörleri Türk Telekom ve Turkcell’in hizmet eksiklikleri nedeniyle bir miktar gelir kaybı yaşayabileceği konusunda uyarıda bulundu. Öte yandan, bu durumun kredi ölçümlerine etkisinin sınırlı olmasının beklendiği belirtildi.

Kurum, Ülker, Coca-Cola İçecek ve Anadolu Efes gibi tüketim sektöründe derecelendirilen işletme tesislerinde önemli bir kayıp yaşanmadığı ancak yılın ilk çeyreğinde gelir ve karlar üzerinde bir miktar baskı görmenin mümkün olduğu vurgulandı. 2023 afet nedeniyle.

Şirketlerin büyüklükleri ve işlerine olan doğal talebin güçlü olması nedeniyle yıllık gelirlere etkisinin önemli olmayacağı, yeterli kredi notu sayesinde yakın gelecekte kredi musluklarında bir etki beklenmediği vurgulandı. alan.

cilimlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu