Haber

Kadın kooperatiflerine güçlü destek

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük Eylem Programında yer alan ‘Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi’ hedefi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle 2018 yılında ‘Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesine İlişkin İşbirliği Protokolü’ imzalandı. Ticaret, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile uyum içerisindedir.

Protokol kapsamında 81 ilde ‘Kadın Kooperatifleri Çalışma Grupları’ kurularak yıllık faaliyet planları hazırlandı. Faaliyet planlarında; Çalıştaylar ve seminerler dahil edildi.

Üçlü protokol ve Cumhurbaşkanlığı Eylem Programlarında belirtilen hedefler kapsamında Kadın Kooperatifleri Bölge Toplantıları gerçekleştirildi. 10 Bölge Toplantısı ile 3.550 kişiye ulaşıldı. Bu toplantılarda kadın kooperatifleri arasındaki iletişimin geliştirilmesi, yerel yönetimlerin kadın kooperatiflerinin desteklenmesi konusunda bilinçlendirilmesi ve uygun uygulamaların yaygınlaştırılması amaçlandı.

1.007 YENİ KADIN KOOPERATİFİ KURULDU

Protokol kapsamında 81 ilde 894 çalıştay, eğitim ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Bu eğitim ve toplantılarla yaklaşık 45 bin kişiye ulaşılırken; 434 kooperatif ziyaret edildi ve 1.007 yeni kadın kooperatifi kuruldu.

YENİLENİP 5 YIL DAHA UZATILACAK

Kadın kooperatiflerini teşvik etmek, güçlendirmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla 2023 yılında tamamlanan “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesine İlişkin İşbirliği Protokolü”, 6 Eylül’de yapılacak imza töreniyle 5 yıl daha uzatılacak, 2023. Tören Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı mülkiyetinde gerçekleştirilecek.

YENİ HEDEFLER BELİRLENDİ

Yeni protokolle işbirliğinde aşağıdaki hedefler yer alıyor:

-Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesine yönelik merkezi ve yerel düzeyde yürütülecek proje, program ve faaliyetlerin desteklenmesi amacıyla güçlü işbirlikleri sağlanacaktır.

-Proje geliştirme-uygulama, ürün geliştirme, satış-pazarlama, teknoloji kullanımı, markalaşma ve muhasebe gibi konularda eğitim, danışmanlık ve teknik desteğin sağlanması için gerekli çalışmalar yapılacaktır.

-Kadın kooperatiflerinin üretim, satış ve pazarlama konularında desteklenmesi amacıyla 3 bakanlık dışındaki kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde çalışmalar yürütülecek.

– Kadın kooperatifleri arasında ticari işbirliğinin sağlanması ve iyi uygulamaların yaygınlaştırılması amacıyla yeni faaliyetler gerçekleştirilecektir.

haberkumru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu