Teknoloji

Küresel teknoloji sektörünün potansiyel kazançları risklerden daha ağır basıyor: UBS

UBS analistleri, ilk çeyrekteki güçlü kazançları ve yapay zekâya (AI) yapılan yatırımların artmasını başlıca faktörler olarak göstererek, dünya çapındaki teknoloji hisselerine ilişkin olumlu bir bakış açısını sürdürüyor.

Finans kuruluşu, Microsoft (NASDAQ:MSFT), Alphabet (NASDAQ:GOOGL), Meta ve Amazon (NASDAQ:AMZN) gibi büyük teknoloji firmalarının yapay zeka teknolojisine artan yatırımlarla desteklenen güçlü finansal performans açıkladığını gözlemliyor. UBS, bu yıl yapay zekaya bir önceki yıla göre %40’lık bir artışla toplam 205 milyar dolar ayrılacağını ve bunun 2025 yılına kadar yapay zeka ile ilgili bilgi işlem satışlarını 30-40 milyar dolar artırabileceğini öngörüyor.

Buna ek olarak, bulut hizmetlerinin hızla genişlemesi, Microsoft, Alphabet ve Amazon’un bulut bölümlerinin yıllık %24’e yakın bir toplu büyüme oranı göstermesiyle YZ’nin daha geniş bir şekilde benimsendiğini göstermektedir. Bu eğilim, bu büyük teknoloji şirketlerinin önemli miktarda serbest nakit akışı yaratmasıyla birlikte (2025 yılına kadar 560 milyar dolara ulaşması bekleniyor), pazardaki dayanıklılıklarını vurguluyor.

UBS, “Bu nedenle, bu yıl için öngörülen %20’lik kazanç artışı ve 2025 yılında %16’lık bir artışla, özellikle mevcut piyasa değerleri göz önüne alındığında, küresel teknoloji hisseleri için potansiyel kazanç ve risk dengesini olumlu olarak görmeye devam ediyoruz” dedi.

Firma, yapay zeka trendinden yararlanmak için yarı iletken, yazılım ve büyük teknoloji sektörlerine yatırım yapma tercihini yineledi. Ayrıca, bu alanlarda önemli bir konsantrasyona sahip olan yatırımcılar için Asya pazarlarındaki yatırım olanaklarını da tanımlıyor.

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

yenisarbademlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu