Yaşam

Olağanüstü Bir Deneyim: De Coster Kitap Yazmak İçin Sanat Müzesi’ndeki Cam Bir Odaya Kilitlendi

Merhaba. Belçikalı yazar De Coster, Şubat ayının başında son kitabını yazmak için kendini bir sanat müzesindeki cam bir odaya kilitledi. Bir ay boyunca bu cam odada duran yazar, sonunda gönüllü esaretine son verdi. Peki yazar bu ayda neler yaşadı? Detaylar içerikte!

Belçika geçtiğimiz Şubat ayında çok farklı bir sanatsal deneye tanık oldu. Flamanca yazan 47 yaşındaki Belçikalı yazar Saskia De Coster, son kitabını yazmak için 1 Şubat’ta Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi’nde kilitli kaldığı cam odadan ayrıldı.

Antwerp’teki müzede camlı bir odada tam bir ay kalan yazar, “Yalnızca Gerçek” adlı son kitabını bitirdikten sonra kendini özgürleştirdi. De Coster’ın 12 metrekarelik cam duvarlı odada kaldığı bir ay boyunca oğlu dışında dış dünyayla hiçbir sosyal teması olmadı.

Gönüllü esaretini “Yazarın Bugünü” olarak adlandıran De Coster, müzede geçirdiği zamanı büyük bir zorluk olarak tanımlıyor. Günün her saati cam hücrenin içinde bulunan yazar, deneyi sırasında müzedeki cam bölmenin arkasında uyumuş ve gün boyunca müzeyi ziyaret edenlerin gözleri önünde kitabını yazmıştır.

Yazar bu sayede hem müzeyi ziyaret eden insanlarla göz teması kurmayı hem de Rönesans ressamı Eyck, Barok ressam Rubens, Salvador Kol ve Vincent van Gogh gibi sanatçıların eserlerinden ilham almayı düşünmüştür.

Yaptığı şeyin seyirciye ihtiyaç duymak olduğunu söyleyen De Coster, “Böyle olur diye düşündüm, seyirci beni izleyebilir. Sadece yazdıklarımı görebilirler, notlarımı görebilirler. Tam bir açıklık gibi ama ay boyunca bunun sadece bir yönü olmadığını fark ettim.” dedi.

De Coster, kitabını yazarken kendisini izleyen insanların ona “cesaret ve enerji” verdiğini fark etti. Yazarın sanatsal deneyinin tek korkutucu yönü, geceleri müzede yalnız kalmasıydı.

“Geceleri burası biraz korkutucu, sanki sürekli rüzgar esiyor. Gotik bir hikaye gibi. Neyse ki müzede güvenlik görevlilerinin olduğunu bilmek beni güvende hissettirdi.”

Halkın yoğun ilgisinden sonra, De Coster tamamladığı kitabını yayıncısına teslim etti. Muhabirin kitabının sonbaharda çıkması bekleniyor.

Yazarın bu sıra dışı deneyi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarını bekliyoruz.

haberderinkuyu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu