Haber

Son Dakika: İsrail’in Gazze saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 5 bini aştı

GazzeTürkiye Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında ölenlerin sayısının 387 artarak 5 bin 87’ye, yaralı sayısının ise 15 bin 237’ye yükseldiğini açıkladı. Ölenlerin 2.055’inin çocuk, 1.119’unun ise kadın olduğu belirtildi.

ŞEHRİ YOK ETTİLER

Hamas İsrail’in silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir operasyon başlattı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı. İsrail 17 gün boyunca hastaneler, camiler ve mülteci kampları dahil pek çok yeri bombalarken; Aynı zamanda şehre tam bir abluka uyguluyor.

18 GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90’dan fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi. İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlarda 18 gazeteci hayatını kaybetti. İsrail-Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 26 Hizbullah üyesi ve aralarında bir gazetecinin de bulunduğu 4 sivil hayatını kaybetti. Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

HAMAS 222 REHİN TUTTU

Saldırılar 17. gününe girerken İsrail’in Gazze’ye kara operasyonu başlatacağı iddia edildi. Bugün beklenen gerçekleşti ve İsrail ordusu, Hamas’ın rehin aldığı vatandaşlarını kurtarmak için Gazze’ye girdiğini duyurdu. Ordu Sözcüsü Hagari, “Militanları ortadan kaldırmak ve kaçırılan kişileri aramak için gece Gazze Şeridi’ne girdik. Esirlerin serbest bırakılması ve ailelerine teslim edilmesi için her yöntemi kullanacağız.” İsrail Savunma Kuvvetleri, Hamas tarafından rehin tutulduğu doğrulanan kişi sayısının 222 olduğunu duyurdu. Sözcü, rehineler arasında yabancı uyruklu kişilerin de bulunduğunu, bunların kimliklerinin ve ailelerine teslim edilmesinin gerekli olduğunu kaydetti. haberlerTeslimatın zaman aldığını söyledi.

haber-cal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu