Haber

Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Akçapar’a İspanya’da “en iyi büyükelçi” ödülü verildi

İspanya ve Portekiz’in ortasında diplomatik ve ticari çıkarlar üzerine yayın yapan Madrid merkezli Raia Diplomatica dergisi, Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Burak Akçapar’ı 2022’deki çalışmalarından dolayı “İspanya’ya akredite edilmiş en nezih büyükelçi” olarak ödüllendirdi.

Madrid’de bir otelde düzenlenen ödül töreninde konuşan Raia Diplomatica Direktörü Bruno Caldeira, Büyükelçi Akçapar’ın “İspanya ile Türkiye arasındaki bağların güçlenmesine büyük katkıları ve ilişkileri nedeniyle 2022’nin en yetkin büyükelçisi” ödülüne layık görüldüğünü söyledi. önemli uluslararası konuların tartışılmasına ilişkin geniş görüşler”. .

Büyükelçi Akçapar, İspanya ve Türkiye’nin “kapsayıcı ortaklık” statüsünde ikili ilişkiler içinde bulundukları her anlamda çok özel bir konumda olduklarını, görev yaptığı Madrid’de çok verimli ve yoğun bir yılı geride bıraktıklarını da ifade etti. 1.5 yıl çalıştı.

Akçapar, “Türkiye ve İspanya’nın her alanda değerli kapasiteleri ve pozitif bağlantıları var. Ticaretten üst düzey görüşmelere kadar her parametrede eşi benzeri olmayan bir üst seviyedeyiz. Avrupa Türkiye’den başlayıp İspanya ve Portekiz’e kadar uzanıyor. Avrupa’nın sağlığı, Komşularının sağlığı için gereklidir.Bu bağlamda NATO ve Avrupa Birliği işbirliği ile Türk-İspanyol işbirliği Avrupa, transatlantik bölgesi ve kıtamızı çevreleyen geniş alan için hayati önem taşımaktadır.” dedim.

İspanya’nın 2023’ün ikinci yarısında üstleneceği AB dönem başkanlığına da değinen Akçapar, “Türk-İspanya bağı büyük bir potansiyele sahip ve her türlü yatırımı hak ediyor. .” değerlendirmesini yaptı.

Akçapar, “Girişimci ve insani dış politika ve diplomasi yürüten Türkiye’nin Rusya-Ukrayna diplomasisindeki rolü tesadüfi değil, etkili diplomasinin büyük bir gıda krizini önleyebileceğini gösteriyor” dedi.

bahcesarayajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu